EEM 405 – Sensörler ve Tahrik Sistemleri (2015 BAHAR)

Ödevler

No İsim Açıklama İndir
1 Ödev1 Mikroişlemci veya LM311 comparator entegresi kullanarak sensör çıkışı karşılaştırma.

 Projeler

No İsim Açıklama Mikroişlemci IDE İndir
1 ADC_Sensor Sensörün belli bir çıkış değerine kadar LED_GREEN, daha sonra LED_RED yanar. STM32F4-Discovery Board Keil

Sensörler ile İlgili Bazı Bilgiler

Analog çıkış veren sensörlerin mikroişlemcilerde algılanabilmesi için sensör çıkışının mikroişlemcinin besleme gerilimiyle aynı ya da mikroişlemcinin besleme geriliminden daha düşük olması gerekir. Örnek verecek olursak, eğer mikroişlemci 3.3 V ile çalıştırılıyorsa, bu mikroişlemcinin ADC (Analog to Digital Converter) bacağına bağlanan sensör çıkışının gerilim değeri 0 V – 3.3 V arasında olması gerekir.

Eğer kullandığınız sensör zaten istenilen gerilim aralığında çıkış veriliyorsa aşağıda anlatılan herhangi bir dönüşüm yöntemi kullanılmamalıdır.

Endüstriyel sensörlerin çıkışları belli bir standarta uygun olmalıdır. Genellikle 4-20mA arasında analog akım çıkışı verirler. Giriş değişimine göre doğrusal olarak bir çıkış değişimi elde edilir. Bu elde edilen çıkış değişimi akım cinsinden olduğu için bu çıkışı mikroişlemcinin ADC girişine bağlamadan önce akım çıkışını gerilim cinsine çevirmemiz gerekir. Çünkü mikroişlemcinin ADC özelliği sadece gerilim değişimlerini algılayabilmektedir. Akımı gerilime dönüştürmek için 2 yöntem kullanılır. Pasif ve aktif akım-gerilim dönüştürücüsü…

Pasif dönüştürücüde analog akım çıkışıyla ground arasına bir direnç eklenir. Bütün akım bağlanan direncin üzerinde akar. Direnç üzerinden akan akım sonucunda direnç üzerinde bir gerilim oluşur. Oluşan bu gerilim mikroişlemcinin ADC bacağına bağlanabilir hale gelir. Sensörün ground hattıyla mikroişlemcinin ground hattının birbirine bağlanması gerekir. Aksi takdirde gerilim referans kaymasından ötürü ölçüm hataları meydana gelebilir.

Mikroişlemci kullanmayı bilmeyenler comparator (karşılaştırıcı) devresi kullanarak sensör çıkışındaki gerilimi herhangi bir referans gerilimiyle karşılaştırıp, buna göre çıkış gerilimini 0 ya da Vcc olarak değiştirebilirler. Aşağıdaki örnekte sensör çıkış gerilimi 4V’tan büyük ise LED yanar, 4V’tan küçük ise LED yanmaz.

lm311n

lm311p

Leave a Comment