stm

STM32F4-Discovery Board’a Genel Bakış

ARM işlemcilere merak duyan ya da kolayca öğrenmek isteyen arkadaşlara STM32F4-Discovery Board’u tavsiye ediyorum. Bu sebeple bugün bu kart hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağım.

STM32F4-Discovery Board’u yeni başlayanlar için fiyatı da uygun bir kart. Çizgi-tagem tarafından ülkemizde de 19$ + KDV gibi uygun bir fiyata satılmaktadır.

STM32F4 DISCOVERY kartı ST firmasının STM32F4 seri işlemcisinin bir bakıma tanıtımını yapmak amacıyla meraklıların rahatça kodlayıp uygulamalar geliştirebilmesi için tasarladığı bir modelidir. Bu kart sayesinde insanların kendilerini rahatça eğitebilmelerini ve daha geniş projeler yaptıklarında bu işlemciyi kullanmalarına olanak sağlanması planlanmaktadır. Başlangıç seviyesindeki ya da ileri seviyedeki kullanıcıların ihtiyacı olabilecek ve hemen kod yazabilecekleri neredeyse herşeyi üzerinde bulundurmaktadır.

Üzerinde STM32F407VGT6 model işlemci bulunmaktadır. Ayrıca bir debuger’a ihtiyaç duymaz. Çünkü üzerinde ST-LINK/V2 ile birlikte gelir. Yani debugerı zaten kartın üzerine yerleştirilmiş durumdadır. Üretici olarak embedded system tasarlıyan insanlar ürünlerinin üzerine debugger bulundurmazlar. Çünkü ayrı bi maliyet içerir ve kodu sadece kendileri bildiği için ürün üretimdeyken birkez kod yüklenir ve sonsuza kadar o kod ile çalışır. Fakat geliştiriciler için debuggerın üzerinde bulunması, yazdığımız kodları kolayca kartımıza yüklemek için çok güzel bir özellik.

Üzerinde donanımsal olarak iki adet ST MEMS, dijital accelerometer(ivmeölçer), dijital mikrofon, bir adet “audio DAC with integrated class D speaker driver”, LEDler, basma buton ve bir USB OTG micro-AB konnektör bulunmaktadır.

Fazla sayıda ücretsiz, çalıştırılmaya hazır uygulama örnekleri bulunmaktadır ve internet üzerinden ulaşabileceğiniz bir çok döküman ve program bulunmaktadır. Bunlara www.st.com/stm32f4-discovery sitesinden ulaşabilirsiniz.

ST’ni kendi yapmış olduğu Expension Board(Genişletme Kartı) bulunmaktadır. Bu kart ile bir çok yeni özellik ekleyebilirsiniz. Ben bu genişletme kartını barındırdığı özellikleri az buldum ve de çok maliyetli buldum. Bu sebeple Çin’den aliexpress.com‘dan geniş bir paket aldım. Waveshare firmasının üretip sattığı Open407V-D Package B linkteki ürünü satın aldım. Detaylı bilgiyi bir başka yazımda vermeyi düşünüyorum. Siz de girip inceleyebilirsiniz.

STM32F4-DISCOVERY’ni başlıca özellikleri:

 • STM32F407VGT6 mikroişlemci üzerinde 32-bit ARM Cortex-M4F çekirdek, 1 MB Flash, 192 KB RAM bulunan LQFP100 paketi
 • Kart üzerinde yer alan ST-LINK/V2 kullanım modunu değiştiribilen switch ile tek başına da kullanılabilen ST-LINK/V2 (SWD konnektör ile programlama ya da debug için)
 • Kartın güç kaynağı: USB veriyolu üzerinden veya harici bir 5 V besleme gerilimi
 • Harici uygulama güç kaynağı: 3 V ve 5 V
 • LIS302DL veya LIS3DSH ST MEMS 3 eksenli accelerometer
 • MP45DT02, ST MEMS ses sensörü, çok yönlü dijital mikrofon
 • CS43L22, entegre D sınıfı hoparlör sürücüsü ile ses DAC
 • Sekiz tane LED: USB iletişim için LD1 (kırmızı / yeşil), LD2 (kırmızı) 3,3 V güç ON, Dört adet kullanıcı LEDi, LD3 (turuncu), LD4 (yeşil), LD5 (kırmızı) ve LD6 (mavi), 2 USB OTG LED LD7 (yeşil) VBus ve LD8 (kırmızı) aşırı akım
 • İki butonlar (kullanıcı ve reset)
 • Mikro-AB konnektör ile USB OTG FS
 • Uzatma header ile hızlı bağlantı için tüm LQFP100 I / O için başlık

 

Leave a Comment

%d bloggers like this: