images

STM32F4-Discovery Board’u Keil uVision MDK-ARM ile Kodlama

Bu yazımda adım adım Keil uVision ile STM32F4 geliştirme kartını programlamayı anlatacağım. STM32F4 üzerinde bulunan LED’leri yakıp söndüren bir programı sıfırdan yazmayı planlıyorum ve Keil uVision’daki gerekli ayarlamaların nasıl yapılacağını resimli olarak adım adım göstermek isterim.

İlk olarak Keil uVision MDK-ARM programını indirip bilgisayarımıza yükleyelim. https://www.keil.com/ sitesinden biraz arayarak bulabilirsiniz. İndirince bir form karşınıza çıkar. Formu doldurarak Keil uVision MDK-ARM programını indirebilirsiniz. Programı bilgisayarımıza yükleyelim.

Gerekli olan diğer programlar:

ST-LINK/V2 –> Hatırladığım kadarıyla Keil uVision MDK-ARM yüklerken bu driver da yükleniyor. Program Ekle/Kaldır’dan programın yüklü olup olmadığını kontrol edin. Eğer yüklü değil ise http://www.st.com/web/en/catalog/tools/PF251168 linke tıklayın. Aşağı tarafta “Related Tools and Software” kısmından ihtiyacınız olan driver’ı yükleyebilirsiniz. Bu driver STM32F4 kartımızın bilgisayırımız tarafından tanınması için gereklidir.

STM32F4DISCOVERY board firmware package, including 22 examples (covering USB Host, audio, MEMS accelerometer and microphone) (AN3983): Yani örnek kod içeren ST’nin hazırladığı kodlar. İndirmek için http://www.st.com/web/en/catalog/tools/PF257904# linkine tıklayın. Sayfanın aşağısında 1.1.0 versiyonunu indirelim. İndirdiğimiz zip dosyasını kodlarımızı yazacağımız klasörün içine çıkartalım.

Giriş olarak basit bir kod ile başlayalım. Bir led yakıp söndürelim. Projemizin ismi LedToggle olsun. Kendimden örnek verirsem, ben Keil kodlarımı KeilCodes diye bir klasörün içinde saklıyorum. Sizde kendinizce böyle bir klasör oluşturun. KeilCodes klasörünün içine Projects diye bir klasör oluşturalım. Projects‘in içinde de LedToggle diye yeni bir klasör oluşturun. STM32F4-Discovery_FW_V1.1.0 klasörünü KeilCodes klasörünün içine kopyalayalım. STM32F4-Discovery_FW_V1.1.0 klasörünü açıp içinde bulunan Libraries klasörünü KeilCodes klasörünün içine kopyalayalım.

Aşağıdaki diagram’da gerekli olan klasör hiyerarşisini görebilirsiniz. Resme tıklayarak büyük boyda inceleyebilirsiniz.

Diagram1

Klasörlerimizi oluşturduktan ve gerekli dosyaları kopyaladıktan sonra Keil uVision MDK-ARM programını çalıştıralım. STM32F407VG ile ilgili bütün paketleri indirelim. Sonra Project > New uVision Project… tıklayalım. Çıkan pencerede KeilCodes > Projects > LedToggle > Project ‘e gidip, dosya adı kısmına Project yazıp Kaydet’e tıklıyoruz.

1

Çıkan sayfada Search kısmına stm32f407vg yazıp OK’i seçelim.

2

Solda Project sayfasında Target 1‘e sağ tıklayıp Manage Project Items‘ı seçelim. Orada klasörleri oluşturup gerekli dosyaları ekleyeceğiz.

3

Dosyaları ekledikten sonra görünüm aşağıdaki gibi olmalıdır.

4

Solda Project kısmındaki LedToggle’a sağ tıklayıp Options for Target ‘LedToggle’ seçerek ayarları yapmaya başlayalım. Ayarlarınız aşağıdaki resimlerdeki gibi olsun.

5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 161718

main.c dosyasını değiştirelim. Aşağıda bulunan bütün kodları main.c ye kopyalayın.

 

19 20

Evet basit bir programı STM32F4’e yüklemiş olduk. Eğer basiti yükleyebiliyorsak daha karmaşık kodları da yükleyebiliriz. Artık gelecekte yazacağımız projelerimiz için bir Template’imiz olmuş oldu. Başka bir program yazmak istersek, artık LedToggle klasörünü kopyalayıp ismini değiştirerek hızlı bir şekilde kod yazabiliriz.

İnşallah faydalı olabilmişimdir. Takıldığınız bir yer olursa elimden geldiğince yardım edebilirim. Takıldığınız noktaları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim…

 

 

5 thoughts on “STM32F4-Discovery Board’u Keil uVision MDK-ARM ile Kodlama

  1. STM32F303 için uğraşıyordum saatlerdir, benzer ayarları uyguladım ve led yakabildim sonunda. bu denli temiz bi paylaşım ve emekleriniz için çok teşekkürler.

Leave a Comment

%d bloggers like this: