Merhabalar, bugün yeni öğrendiğim bir PCB çizim programından bahsetmek istedim. Önceden çizimlerimi Proteus’ta yapıyordum. Proteus’ta benim için en büyük eksiklik proje kavramının bulunmaması. Örnek verecek olursam, önce şematik çizimi için ISIS’i kullanırdım. Şematik çizimi bittikten sonra PCB tasarımı için ARES’e geçiş yapmam gerekirdi. Save dosyaları da birbirine karışırdı. Altium Designer’da  en çok hoşuma giden özellik bir kere profesyonel olması.

Diyelim ki çok gelişmiş bir PCB tasarlamak istiyorsunuz ve içinde regulatör devresi, motor kontrol kartı, mikroişlemci olsun. Bu kartı tasarlarken tüm kartın şematiğini Proteus’ta olduğu gibi komple çizmek ya da başka bir şematiği genel bir şematiğe import etmek yerine, Altium Designer’da kartın kısımlarını aynı proje içinde farklı şematiklerde çizebiliyorsunuz. Ve bu şematikleri yine aynı proje içerisinde açacağınız PCB kısmına tıkladıktan sonra “Design>Import chances from —-.PrjPCB” takip edince tüm şematik çizimlerini kısım kısım ayırabiliyorsunuz. Farklı yerlerde gruplandırabiliyorsunuz.

Öğrenme aşamasındayken Sparkfun.com sitesinde bulduğum bir kartın içinde LM317 kullanılan regülatör kısmını şematik ve PCB olarak Altium Designer’da çizdim. Aşağıda bununla ilgili görüntüleri bulabilirsiniz.

Resim 1. Schematic görünümü

Resim 2. 3D PCB görünümü

Resim 3. 2D PCB görünümü

Altium Designer öğrenmek isteyenlere kendi öğrendiğim videolarını paylaşmak isterim. elektroniskorg’a hazırladığı videolar için çok teşekkürler. Aşağıdaki videolar ingilizcedir.
Herkese iyi çalışmalar dilerim…

 1. Altium Designer Tutorial: Create a component library
  http://www.youtube.com/watch?v=pW_kpk5lQlM
 2. Altium Designer Tutorial: Schematic capture and PCB layout (1of2)
  http://www.youtube.com/watch?v=Y7PY1nBtImk
 3. Altium Designer Tutorial: Schematic capture and PCB layout (2of2)
  http://www.youtube.com/watch?v=9u0Fzpb0yZU
 4. Altium Designer Tutorial: Working with vias and multiple layers
  http://www.youtube.com/watch?v=OaefGeQrRkA